Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krize před námi: Znehodnocený dolar

10. 05. 2011 0:23:56
Liberální postoj k finančním trhům měl za následek obrovskou nestabilitu a následný krach. A i když nás média krmí, že finanční či hospodářská krize skončila, bude s nejvyšší pravděpodobností pokračovat. Znehodnocující se dolar, růst cen komodit a s tím spojená inflace, nezaměstnanost, zadlužování státních rozpočtů nejen eurozóny, vládní škrty výdajů, prodlužování věku odchodu do důchodu, zvětšující se moc nadnárodních korporací, nepokoje na blízkém východě, vzrůstající tendence volení extrémistů v Evropě a s tím spojená lidská nevědomost v hledání nesprávného nepřítele jasně ukazuje, že máme před sebou roky plné pravidelných dávek emocí... Rozjíždím nový seriál, kde se budu snažit zanalyzovat a přinést svůj pohled na všechny výše jmenované problémy..
Bernanke po prohře USA s Čechy na MS..Bernanke po prohře USA s Čechy na MS..

V mém prvním článku jsem nastínil, proč vůbec k finanční krizi došlo. Bylo to kvůli finančním deregulacím, které poslaly jinak klidné trhy sice do růstu, ale jen díky honbě za krátkodobým ziskem. Toxické balíčky, plné nesplatitelných hypoték a půjček na všechno, byly s nadhodnoceným hodnocením ratingových agentur prodávány investorům jako bezpečné investice. Nikoho nezajímalo, že v dlouhodobém horizontu může dojít k situaci, kdy nebudou mít lidé schopnost splácet. A tím poslali trhy do pekel. Toť krátké shrnutí.

Nyní se kouknem na první část seriálu: Krize před námi.

Znedhodnocený dolar

Kvantitativní uvolňování Federálního rezervního systému USA podkopává hodnotu dolaru jak ve své vlastní zemi, tak podkopává důvěru dolaru jakožto světové rezervní měny. FED se dá pochopit jen z jedné strany. Tím, že tiskne peníze se snaží mírnou inflací snižovat svůj dluh a podporovat levnými dolary ekonomiku. Na těchto levných dolarech je závislý průmysl a především vláda USA. Když jsem se začal zajímat o tento problém, analytici předpovídali spíš deflaci. Jak vidno, žádné zvednutí úrokových sazeb se nekoná a to může znamenat jen jedno. Dluh se bude vymazávat pomocí inflace. A ta vznikne díky zmiňovanému kvantitativního uvolňování (QE). QE bylo odpovědí na to, že úrokové sazby byly takřka nulové (0,00-0,25%) po hospodářské krizi v roce 2008 a nedaly se již více snížit. Zkrátka už nebylo jiné možnosti než zareagovat na skomírající ekonomiku USA skupováním nejen svých státních dluhopisů, ale také ,,toxických balíčků,, komerčních bank. To má zapříčinit jejich uzdravení. Úžasné jak centrální bance záleží na uzdravení komerčních bank, které svojí nezodpovědností zapříčinili dnešní situaci... Hodím sem graf, který ukazuje jak stoupá peněžní zásoba v USA. Názorně je zde ukázáno obojí kvantitativní uvolňování, které FED provedl.

Fed-Adjusted-Monetary-Base.jpg

Když je v ekonomice něčeho hodně, tak se hodnota dané věci snižuje. Znehodnotí se. Je tomu tak i u peněz. Kdo ví jak dopadne celá anabáze s dolarem. Každopádně musíme brát v potaz, že dolar slouží jako světová rezervní měna. A je otázka, zda-li státy budou mít trpělivost se snižující se hodnotou v dolarech držených rezerv. Čína má nejvyšší rezervy v podobě 3 biliony dolarů. Bude riskovat snížení jejich hodnoty? Pravděpodobně budou hledat novou rezervní měnu a své vysoké rezervy diverzifikovat zvlášť do komodit. Pravděpodobně drahých kovů a ropy. A co stane až Čína své dolary vymění za komodity? Zvýší se znovu monetární báze a inflační tlaky budou moct propuknout naplno. Možná i hyperinflační.. Proč hyperinflační? Ke smazání dluhů potřebujeme inflaci neočekávanou, vysokou, třeba i hyperinflační, protože při očekávané inflaci budou případní zájemci o státní dluhopisy čekat vyšší úrokové sazby, které je aspoň z části před inflací ochrání.

Politika šéfa FEDu Bena Bernankeho podle mě není ničím jiným než získávání času a optimalizace pádu dolaru. Pravděpodobně se snaží na nemocném systému nekrytých bankovek ještě vydělat pár peněz pro spřízněné duše z komerčních bank. Škrty ve výdajích a zvyšování daní krachu nezabrání. Systém je nemocný a je odsouzen k zániku.

Jistě, neříkám nic nového. Nicméně se mi zdá, že této možné situaci nevěnují média dostatečnou pozornost. Lidé, kteří o této hrozbě neví si své úspory šetří na běžných účtech či termínovaných vkladech. Je potřeba lidem otevřít oči a mluvit častěji o možnosti investování do drahých kovů či jiných majetků, které inflaci nepodléhají a pomohly by úspory ochránit od znehodnocení. Lidé namítnou, že se jich situace v USA netýká. Je třeba jim vysvětlit, že to není pravda. Ono totiž jakékoli snížní hodnoty dolaru zasáhne celý svět, ať už se nám to líbí nebo ne.

Česká národní banka drží v rezervách k 31.4.2011 bezmála 44 miliard dolarů. Portfolio je rozděleno v poměru 1:1:1, rozumějme EUR:CZK:USD. Poměr rezervy ve zlatu je zanedbatelný. Česká republika je tedy na případný krach americké měny nepřipravena. Tak samo je nepřipravena na krach eurozóny, který je v budoucnu stejně nevyhnutelý jako krach dolaru. Je pouze otázka času kdy dolar spadne. Samozřejmě to bude mít katastrofální následky zejména pro americké občany. Ale taky zbytku světa se dotkne snížená poptávka po zboží. Bude klesat kupní síla, zároveň bude stoupat cena potravin. Dvě facky naráz. Lidé si už nebudou moci dovolit nakupovat zboží, i když ho paradoxně bude v regálech stejné množství jako teď.

Bavte se o tomhle se známými a doporučte jim ať peníze neutrácí za hovadiny, ale ať mají aspoň nějakou část úspor uložených v movitých věcech.. Pro jistotu.


Příště se podívám podrobněji na zvyšování cen komodit. Ať už drahých kovů, tak potravin. Taky zkusím rozebrat jak se lépe připravit na možné problémy s inflací.

P.s. Jsem otevřený jakékoli kritice. Jen do mě :))

Peace & Love. J.

Autor: Jan Frýdl | úterý 10.5.2011 0:23 | karma článku: 22.76 | přečteno: 2506x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ekonomika

Petr Kahanek

Čínskou ocelí za obyčejné lidi

Ať volby vyhraje kdokoliv, celkem jistě vím, kdo je vyhraje v MS kraji: Miloš Zeman. To vědí, "jediný zastánce obyčejných lidí", "jediný obránce českých tradic". Budiž.Ale udělejme si exkurz.

12.1.2018 v 17:28 | Karma článku: 16.84 | Přečteno: 539 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Právní řád se vrací do 50. let

Je zajímavé, že některé typy událostí chodí vždy v dávkách. Je například statisticky dokázáno, že když zbankrotuje nějaká země, je výrazně zvýšená pravděpodobnost, že během dalších několika měsíců zbankrotuje i druhá a třetí.

12.1.2018 v 8:00 | Karma článku: 47.69 | Přečteno: 17016 | Diskuse

Aleš Šmerda

Kryptoměny

Bitcoin, Litecoin, Monero atd., nové jména, které se za rok dostaly do slovníčku všech moderních lidí a v roce 2017 plnily novinové titulky nejvýznamnějších i méně významných zpravodajství po celém světě.

10.1.2018 v 14:55 | Karma článku: 11.04 | Přečteno: 508 | Diskuse

Petr Havránek

Příslušnost k Evropě není jen v zákonech

Za "socíku" kromě jiných byl populární i výrok " kdo nekrade, okrádá rodinu". Následující řádky dokazují, že změna politických ani ekonomických poměrů pro řadu lidí na platnosti tohoto výroku nic nezměnila.

8.1.2018 v 13:05 | Karma článku: 14.58 | Přečteno: 368 | Diskuse

Petr Havelka

Mohou třídící linky na odpady pomoci s plněním evropských recyklačních cílů?

V odborném odpadářském tisku se polemizuje, zda je vhodnější cesta budování spaloven odpadů (ZEVO) a s tím spojené násobné zdražení poplatků, nebo třídění odpadů do barevných popelnic a na třídících linkách, bez potřeby zdražení.

8.1.2018 v 12:24 | Karma článku: 12.93 | Přečteno: 270 | Diskuse
Počet článků 6 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 8089
Jsem bezmála jednadvacetiletý člověk, kterému není lhostejné, co se kolem děje.
Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.