Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pravá demokracie - teď!!

29. 05. 2011 17:30:18
Jsme obyčejní lidé jako vy. Lidé, kteří každé ráno vstávají do školy, do práce, nebo aby našli práci. Lidé, kteří mají přátele a rodiny. Lidé, kteří každý den tvrdě pracují, aby zajistili lepší budoucnost pro svoje blízké. Někteří z nás se považují za pokrokové, někteří za konzervativní. Někteří z nás věří, někteří ne. Někteří z nás mají vyhraněné politické názory a někteří jsou apolitičtí, ale všichni dohromady jsme znepokojeni a rozhořčeni situací, kterou vidíme každý den kolem sebe.

Korupce mezi politiky, obchodníky a bankéři nás nechává bezmocné a němé. Tato situace se již stala standardem každodenního utrpení. Ale když se sjednotíme, můžeme situaci změnit. A právě teď přišel čas něco změnit, vybudovat společně lepší společnost.

Prioritami každé vyspělé společnosti musí být rovnost, pokrok, solidarita, svoboda umění, udržitelnost rozvoje, sociální péče a lidské štěstí.

Následují nezadatelná fakta, kterými bychom se měli v naší společnosti řídit: právo na bydlení, zaměstnání, kulturu, zdraví, vzdělání, možnost zapojit se do politiky, právo na osobní rozvoj a právo spotřebitele na zdravý a šťastný život.

Současný politický a ekonomický stav nám tyto práva nezaručuje a v mnoha případech je překážkou v osobním rozvoji jedince.

Demokracie náleží lidu (démos-lid, krátos- vláda) každý z nás by tedy měl být součástí vlády. Nicméně u nás vláda obyčejným lidem vůbec nenaslouchá. Politici by měli přinášet hlas lidu do státních institucí, usnadňovat politické zapojení občanů do politiky pomocí přímých kanálů zajišťujících větší dobro širší veřejnosti. Neměli by sloužit bohatým ekonomickým diktátorům v dnes již tak známé oboustranně výhodné bipartitě.

Touha po moci a jejím hromadění je jen špička ledovce. Vytváření sociální nerovnosti, napětí a nespravedlnosti vede pouze ke vzniku a gradaci násilí, které odmítáme. Zastaralý a nepřirozený ekonomický model pohání spirálu konzumu, jež neustále zvětšuje sama sebe, obohacuje bohaté a ostatní odsuzuje k chudobě. To vše jen do té doby, než se systém nevyhnutelně zhroutí.

Myšlenkou a smyslem současného systému je akumulace peněz, bez ohledu na užitek a blaho společnosti. Plýtvání zdroji, vytváření nezaměstnanosti a nespokojených spotřebitelů.

Občané jsou pouze kolečka ve strojích, jejichž účel je obohacovat již bohatou menšinu, která neprojevuje žádný zájem o jejich potřeby. Jsme anonymní, avšak bez nás by nic z tohoto nemohlo existovat.

Pokud se jako společnost naučíme nevkládat naší budoucnost do rukou abstraktní ekonomii, ve které nikdy neprofituje většina, můžeme odstranit zneužívání, kterým trpí každý z nás, každý den.

Potřebujeme etickou revoluci. Peníze by opět měly sloužit nám a ne my jim. Jsme lidé a ne výrobky. Nejsem produkt toho, co kupuji, proč kupuji ani toho od koho kupuji.

Pro všechny nade mnou: jsem pobouřen.
Myslím, že to můžu změnit.
Myslím, že můžu pomoct.
Vím, že dohromady můžeme.
Vyjděte ven s námi. Je to vaše právo.


Dnes 29.5.2011 začíná hnutí za pravou demokracii ve všech větších městech Evropy.

Francie:

http://www.ustream.tv/channel/democracia-real-paris

Řecko:

http://www.kalinixta.co/athens-greece-syntagma-square-live-video-stream/1057/

Španělsko:

http://www.youtube.com/watch?v=RZ55PC-ElSE


Zdroj: http://www.democraciarealya.es/

Překlad: Pioneer czech punk

Autor: Jan Frýdl | neděle 29.5.2011 17:30 | karma článku: 25.78 | přečteno: 3077x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Oldřich Šrámek

Jaká část z důchodů se vrátí státní pokladně zpět?

Pokud si důchodce vše vypěstuje a vyrobí sám, stát z peněz vydaných tomuto jednotlivci na důchod získá zpět velmi malý podíl. Tolik šikovných a fyzicky schopných důchodců žijících na venkově je ale málo.

23.9.2017 v 15:40 | Karma článku: 8.50 | Přečteno: 111 | Diskuse

Yekta Uzunoglu

Referendum

Slovo, které pochází z latinského referendus a má znamenat „věc, o níž mají a měli by rozhodovat občané, kterých se věc tyká“.

23.9.2017 v 11:43 | Karma článku: 14.23 | Přečteno: 165 | Diskuse

Jan Dvořák

Alternativa pro Bavorsko – poodhalení pravé tváře lídra (alternativní)

V tomto týdnu se na stránkách jednoho deníku ve dvou dnech po sobě vyskytly texty dotýkající se Petera Bystrone (P. Bystroně) ze Spolkové republiky Německo.

23.9.2017 v 11:13 | Karma článku: 11.15 | Přečteno: 398 | Diskuse

Adam Mikulášek

Tuzemáku zvoní hrana. Ano, opět úředníci z Bruselu

Už jim nestačí zákaz názvu „tuzemský rum“, ale prý je jeho známá a nedílná složka rakovinotvorná. Kdy zakážou grilované klobásy nebo uzený bůček???

23.9.2017 v 9:24 | Karma článku: 30.49 | Přečteno: 637 | Diskuse

ondřejmrázek Mrázek

Svěží vichr z hor nebo nájemné beranidlo?

Spanilá jízda oficiálního vyhnance z Ukrajiny Michaila Saakšviliho po ukrajinských městech je předzvěstí dalších politických otřesů v beztak notně roztřesené zemi. Kdo z nich bude mít prospěch?

22.9.2017 v 17:16 | Karma článku: 12.13 | Přečteno: 293 | Diskuse
Počet článků 6 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 8087
Jsem bezmála jednadvacetiletý člověk, kterému není lhostejné, co se kolem děje.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.